Najlepsze zajęcia dla dzieci w Gliwicach! Zapraszamy na zajęcia programowania (różne stopnie zaawansowania) dzieci i młodzież w wieku 7-16 lat.

Zajęcia odbywają się raz w tygodniu i obejmują:

  • programowanie komputerowe,
  • kodowanie,
  • tworzenie gier i aplikacji mobilnych,
  • elementy informatyki, grafiki i projektowania.

Misją Akademii jest podniesienie poziomu kompetencji informatycznych wśród dzieci i młodzieży oraz zaszczepienie w nich pasji do tworzenia programów i aplikacji komputerowych, tym samym przygotowując ich do studiów na najlepszych kierunkach informatycznych. Zajęcia stworzone są w oparciu o najnowsze i najpopularniejsze oprogramowanie wyznaczające standardy w świecie programowania, kodowania, nauki tworzenia gier i aplikacji.

Programowanie z Akademią EMT KIDS to:

  • kreatywna praca z komputerem,
  • pobudzanie umiejętności logicznego myślenia,
  • rozwijanie konsekwencji w działaniu.

Programowanie dla dzieci w wieku 7-9 lat

Programowanie dla dzieci w wieku 10-12 lat

Programowanie dla młodzieży w wieku 12-16 lat

Więcej informacji / Zapisy: 797 705 701



Najczęściej zadawane pytania

Jak nauczyć się programowania? Nauka programowania od zera

Wielu specjalistów twierdzi, że obecnie nauka języków programowania jest równie ważna, jak nauka języków obcych, a nawet jeszcze ważniejsza. Intensywny rozwój technologii sprawia, że bez pakietu umiejętności informatycznych trudno będzie funkcjonować w dzisiejszym świecie.

Jak zacząć?

  • Skorzystaj z bezpłatnych aplikacji. Jest ich w Internecie bardzo wiele, a każda z nich skonstruowana jest w taki sposób, że zaczyna się od bardzo prostych zadań https://cdw.edu.pl/darmowe-aplikacje-do-nauki-kodowania-dla-dzieci-i-mlodziezy/. Poziom trudności stopniowo rośnie, dzięki czemu dziecko nie zniechęca się, przeciwnie – traktuje to jak „challenge” – dobrą zabawę.
  • Kup dziecku zestawy do budowania i programowania robotów LEGO WeDo (dla młodszych) lub Mindstorms (dla starszych). Jest to spory wydatek, ale jeśli jesteś gotowy poświęcić trochę czasu na szukanie i pobieranie instrukcji, które również są dostępne w sieci – to całkiem sensowny pomysł.

Zapisz dziecko na kursy programowania dla dzieci. Oferta takich warsztatów jest bardzo bogata, często są realizowane w przedszkolach lub szkołach, jednak czasem lepszym pomysłem jest zorganizowanie takich zajęć w przestrzeni, która nie kojarzy się dziecku ze szkołą, która pobudza jego wyobraźnię i pokazuje, jak w praktyczny sposób można wykorzystać tą wiedzę i umiejętności w przyszłości, w dorosłym życiu. Pamiętaj, żeby zwrócić uwagę na kwalifikacje prowadzących, liczebność grup, ale także używany na zajęciach sprzęt. Warto też upewnić się, że program zajęć rozpisany jest na cały rok szkolny i że naukę można kontynuować w kolejnych latach.

Na czym polega programowanie?

Programowanie to – najprościej rzecz ujmując – ciąg zdefiniowanych zdarzeń / czynności, wykonanych w określonej kolejności. Programowanie to tak naprawdę tworzenie instrukcji złożonych z komend, które ma dla nas wykonać komputer lub robot.

Najpopularniejsze języki programowania dla dzieci

Gdy dziecko zaczyna przygodę z programowaniem, wybór języka może okazać się kluczowy. Chodzi o to, żeby młody programista czuł się zaciekawiony i żeby zadania do wykonania nie były ani za łatwe, ani zbyt trudne. Tylko wtedy pobudzimy chęć do dalszej nauki.

  1. Scratch to jeden z najpopularniejszych języków programowania dla dzieci. Jest przeznaczony dla dzieci w wieku 7-16 lat, ale są i tacy mocarze, którzy z powodzeniem „bawią się” w Scratchu już w wieku 3 lat. Kodowanie w Scratchu przypomina układanie klocków (system blokowy) w określonej kolejności – jest to tzw. programowanie wizualne.

Scratch jest atrakcyjny wizualnie, intuicyjny i posiada dość szerokie możliwości – można w nim tworzyć animacje, grafiki i proste gry.

  • Kodu Game Lab przeznaczony jest dla dzieci już od 6 lat. Jest to aplikacja, która umożliwia tworzenie dwu- i trójwymiarowych gier. Charakteryzuje się atrakcyjnym interfejsem, prostotą obsługi i możliwością tworzenia gier wg własnej koncepcji – czyli można rozwinąć skrzydła kreatywności. Stworzone przez siebie gry można uruchamiać na komputerze PC lub XBoxie.
  • MakeCode to dziecko Microsoftu, alternatywny do Scratcha czy Arduino. Programowanie również odbywa się za pomocą bloczków, ale istnieje także możliwość używania języków JavaScript i Python. Aplikacja jest intuicyjna i prosta do opanowania szczególnie dla tych, którzy pracowali już ze Scratchem. Warto dodać, że programy utworzone w środowisku MakeCode wgrywane są na płytkę Micro:Bit – projekt powstały z inicjatywy BBC, promujący naukę programowania i elektroniki wśród dzieci.
  • C# to język, który jest już znacznie bardziej skomplikowany i z tego powodu zalecany jest nieco starszym dzieciom. Sam C# nie jest zbyt przyjazny, ale wykorzystywany jest w środowisku Unity do tworzenia zaawansowanych, świetnie wyglądających i o wysokiej jakości gier. Znajomość C# gwarantuje naprawdę duże możliwości zawodowe.
  • Small Basic od Microsoftu to uproszczona wersja języka Basic przeznaczona dla początkujących programistów już od 7 roku życia. Small Basic ma ułatwić dzieciom przejście z kodowania blokowego na programowanie tekstowe. Mimo bardzo prostej konstrukcji, poznanie Small Basica pozwala nawet na tworzenie gier zręcznościowych, takich jak Tetris czy proste gry samochodowe.
  • Lua słynie przede wszystkim z gry Angry Birds, która zaprojektowania została właśnie w tym środowisku. Jest to jeden z najczęściej używanych języków programowania w branży gier video, ale może też służyć do sterowania robotami. Jest to język skryptowy, o prostej składni, wykorzystywany głównie do nauki programowania aplikacji na urządzenia z Androidem lub iOS.
  • Python to najpopularniejszy język programowania w roku 2022. Wielu ekspertów uważa, że jest to przyszłość programowania. Szacuje się, że już w tej chwili używa go ok. 80% zawodowych programistów. Do jego głównych zalet należą: łatwość nauki programowania, uniwersalność, intensywny rozwój i rozbudowane biblioteki. MicroPython to specjalna, okrojona wersja Pythona używana do programowania mikrokontrolerów.
  • Java to również jeden z najpopularniejszych języków mimo, że ma już ponad 20 lat. Jest stale rozwijany i udoskonalany. Działa i na Windowsie i na Linuxie i jest używany do rozwijania natywnych aplikacji na Androida, od małych po te największe. Motto Javy to „run once – run everywhere”.

JavaScript to język wysokiego poziomu, który umożliwia wdrożenie na stronie internetowej różnych dynamicznych, atrakcyjnych elementów, np. wyświetlanie interaktywnych map, animacji, grafik 2D i 3D, video, itp., ale również aplikacji webowych, mobilnych i desktopowych. Co więcej – JavaScript jest łatwym językiem do rozpoczęcia nauki programowania. Jest też obecnie językiem cieszącym się największym zainteresowaniem wśród pracodawców.

Czy programowanie jest trudne?

I tak, i nie. Wiele zależy od tego, jak wcześnie zaczniemy naukę programowania.

Z programowaniem jest trochę tak, jak z nauką języka obcego. Zaczyna się od nauki prostych słówek i fraz, potem buduje się z nich zdania i coraz bardziej skomplikowanie wypowiedzi. W programowaniu odpowiada to nauce komend, z których tworzy się później instrukcje. Ważna jest też gramatyka, czyli zbiór reguł opisujących zasady tworzenia wypowiedzi. Podobnie jest w programowaniu – reguły pisania kodu pozwalają nam połączyć komendy w prawidłowy sposób i tak powstaje program lub aplikacja. Potem przychodzi czas na praktykę. Jeśli chcemy dobrze nauczyć się języka, trzeba zacząć go używać! W programowaniu jest podobnie. Trzeba zacząć pisać kod, od prostych, przez coraz bardziej złożone. Praktyka czyni mistrza!

Jaki laptop do programowania?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jaki laptop będzie najlepszy do nauki programowania. Stojąc przed takim wyborem, na pewno warto rozważyć kilka poniższych czynników:

  1. Ekran – im większy, tym praca będzie wygodniejsza i bardziej efektywna. Optymalnym rozwiązaniem będzie ekran min. 15-calowy, z matową matrycą.
  2. Klawiatura – należy zwrócić uwagę na tzw. mały skok, co zwiększa komfort pracy, ale ważne jest także, żeby klawiatura była możliwie cicha. Świetnym rozwiązaniem jest podświetlenie.
  3. Procesor i pamięć – dobry laptop powinien posiadać przynajmniej dwu- lub czterordzeniowy procesor. Co do pamięci RAM – minimum 8GB, a najlepiej 16GB.
  4. Dysk twardy – warto zainwestować w dysk SSD 512 GB (a min. 256GB), gdyż zagwarantuje on wysoki komfort działania i aplikacji, i samego systemu.
  5. Bateria – akumulator o pojemności 4500 mAh – 8000mAh zapewni ciągłość pracy przez wiele godzin nawet w sytuacji, gdy nie mamy możliwości podłączyć ładowarki.

Dobry laptop można nabyć już w cenie ok. 3000 zł, ale jeśli zależy nam na wielofunkcyjnym sprzęcie z dobrą kartą graficzną, trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 5 tys. zł i więcej.

Podział języków programowania

Języków programowania jest mnóstwo, tysiące, i z każdym rokiem powstają nowe.

Istnieje wiele klasyfikacji języków programowania, jednym z nich jest podział na programowanie wizualne i tekstowe:

  1. Programowanie wizualne (blokowe) – świetne na rozpoczęcie przygody z kodowaniem. W intuicyjny sposób sprawia, że dzieci rozumieją działanie funkcji i algorytmów. Programowanie blokowe może kojarzyć się z zabawą, ale nie sposób pominąć tego etapu w nauce kodowania. Do programowania tekstowego trzeba dorosnąć, choć jego elementy pojawiają się również w zajęciach z programowania wizualnego – np. poprzez wyświetlanie linijek kodu przy przesuwaniu bloków. Dzięki temu unikamy zderzenia dziecka z nieprzyjaźnie wyglądającym kodem wyrażonym tekstem, co mogłoby zniechęcić młodych programistów do dalszej nauki.
  2. Programowanie tekstowe wyrażone jest w linijkach kodu, które tworzą program. Tutaj już trzeba znać składnię języka. Jest to kolejny etap nauki programowania, odpowiedni dla starszych dzieci.

Biorąc pod uwagę wzorzec (paradygmat) programowania, można je podzielić na:

  1. Programowanie obiektowe – programy definiuje się za pomocą obiektów, komunikujących się ze sobą w celu wykonania zadań (Python, C#, Java, JavaScript)
  2. Programowanie wizualne – elementami składni języka są symbole graficzne (ikony, bloki, diagramy), a nie tekst (np. Scratch, Kodu, Small Basic, Lego Mindstorms, Visual Basic)
  3. Programowanie funkcyjne, np. F#. Elementy programowania funkcyjnego można znaleźć w Javie i Pythonie.

Programowanie strukturalne opiera się na podziale kodu na procedury i bloki z wykorzystaniem instrukcji wyboru i pętli.

Ile trwa nauka programowania?

Świat IT jest bardzo dynamiczny. Dlatego bycie programistą oznacza tak naprawdę doszkalanie się przez całe życie. Większość zawodów przyszłości dzisiaj jeszcze nie istnieje. Optymistyczny w programowaniu jest fakt, że większość języków programowania oparta jest o jeden z dwóch paradygmatów: funkcyjnego lub obiektowego, a to oznacza, że poznawanie kolejnych języków na szczęście nie wiąże się z nauką od zera. Nauka programowania może też z powodzeniem zastąpić, a na pewno uzupełnić korepetycje z matematyki, informatyki czy fizyki.

W jakim wieku zacząć naukę programowania? Dlaczego warto zacząć uczyć się programowania jak najwcześniej?

Na rynku pracy stale poszukiwani są programiści. Im wcześniej twoje dziecko zacznie rozumieć, na czym polega programowanie i „czym to się je”, tym łatwiej przyjdzie mu przyswajanie zaawansowanych języków, jak Python, Java czy C#. Dzięki temu lepiej zrozumie otaczający świat, który bardzo mocno jest już oparty o technologie informatyczne, co więcej – znacznie zwiększy swoje szanse na rynku pracy.

Przyjmuje się, że optymalnym momentem na rozpoczęcie systematycznej nauki programowania / kodowania jest wiek 5 lat.

Dzieci mają naturalną potrzebę poznawania świata, warto to wykorzystać!

Nauka programowania poza umiejętnościami IT, rozwija również:

– myślenie logiczne,
– myślenie matematyczne,
– umiejętność przewidywania i rozwiązywania problemów,
– kreatywność,
– cierpliwość,
– umiejętność uczenia się na błędach, – rozumienie zależności przyczynowo skutkowych.