NOWOŚĆ! Kurs modelowania 3D dla dzieci i młodzieży. Naucz się, jak projektować trójwymiarowe obiekty od zera, jak przygotować je do druku i wreszcie – jak obsłużyć drukarkę 3D tak, żeby jakość wydruków była jak najlepsza.

Czy wiecie, że „Programowanie i obsługiwanie procesu druku 3D” wpisane jest do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji? Drukarz 3D to zawód przyszłości, choć dziś jeszcze może wydawać się niszowy. Możliwości wykorzystania technologii druku 3D są praktycznie nieograniczone, a projektowanie pod druk przestrzenny to jedna z najbardziej pożądanych umiejętności na rynku usług.

Dziś druk 3D wykorzystywany jest m.in. do produkcji domów, makiet architektonicznych, protez medycznych, prototypów, a nawet czekolady 🙂 Technologia addytywna (czyli druk 3D) wkrótce przekształci niemal każdą branżę i zmieni sposób, w jaki będziemy żyć, pracować i bawić się.

Nasze zajęcia trwają cały rok szkolny i odbywają się raz w tygodniu.


Grupa docelowa: 10-13 lat

Długość trwania zajęć:    zajęcia 90 – minutowe
Opłaty:                               220 zł / miesiąc (4 zajęcia w miesiącu); cena zawiera koszty wydruków

Program przewiduje realizację 3 modułów w ciągu roku, w oparciu o programy Tinkercad oraz Blender i obejmuje następujące zagadnienia:

  • Wprowadzenie do Druku 3D – podstawowe wiadomości na temat technologii przyrostowej i możliwości jej zastosowania (szczególnie FDM: Fused Deposition Modeling)
  • Budowa i obsługa drukarki 3D
  • Poznanie interfejsów, narzędzi (zoom, obrót, przemieszczenia, perspektywa), praktycznych skrótów klawiszowych
  • Edycja kształtów, złożenia (grupowanie, symetria, odbicia, tworzenie wycięć)
  • Opcje zaawansowane (płaszczyzny robocze, wymiarowanie, skalowanie, powielanie, przekroje modeli)
  • Modelowanie artystyczne (wirtualne rzeźbienie): tworzenie postaci, zwierząt, elementów krajobrazu
  • Po każdym module dzieci omawiają swoje projekty i wybierają swój najlepszy model do druku
  • Przygotowanie projektów do wydruku i wydruk na drukarkach 3D

Laboratorium Druku 3D

Na zajęciach będziemy korzystać z laboratorium druku 3D EMT-Systems, wyposażonego w drukarki Ultimaker 3 oraz Prusa i3 MK3.

Ultimaker 3 to dwugłowicowa drukarka 3D z aktywnym poziomowaniem stołu, wymiennymi modułami drukowania i podglądem video. Unikalny system podnoszenia dyszy, profesjonalne materiały budulcowe i podporowe oraz wymienne moduły drukujące (Print Core) pozwalają na drukowanie najbardziej skomplikowanych projektów.

Dodatkowo dzieci będą używać filamentów renomowanego producenta NOCTUO, a także specjalistycznych preparatów i klejów adhezyjnych. Wszystkie materiały wliczone są w cenę kursu.

Wyposażenie laboratorium stanowi również zestaw wielu gotowych produktów wydrukowanych w technologii FDM. Elementy wykorzystywane są do prezentacji wzorcowych wykonań lub wad wykonania.